Životopis

1. března 2010 v 20:26
Hannah Dakota Fanning se narodila 23. února 1994 v Georgii. Matka Joy chtěla aby se jmenovala - Hannah a Otec Steve - Dakota. Používá jen svoje 2. jméno. Již ve dvou letech se naučila číst a toužila stát se herečkou.
Jako malá si strkala polštář a hrála si že je těhotná, jako novorozeně byla její sestra Elle. Oba její rodiče jsou sportovci a chtěli by se Dakota vydala v jejich stopách ale ona nechtěla. A tak ji přihlásili do divadelního kroužku.
Její první "role" v televizi přišla v pěti letech, když si zahrála v reklamě na prací prášek Tide. Roku 1999 hrála v seriálu Pohotovost holčičku nemocnou leukémii. Šesti letech se Dakota přihlásila do konkursu na film Jmenuji se Sam a vyhrála jej. Za dceru Seana Penna si odnesla řadu prestižních cen, z nichž jí jednu předával i Orlando Bloom, který ji musel přidržovat mikrofon, neboť byl příliš vysoko, a dostala se do podvědomí několika filmových tvůrců. O rok později předvedla vynikající herecký výkon ve Spielbergově seriálu Uneseni. A poté začala hrát se známými herci. Po boku Charlize Theron si zahrála v thrilleru V pasti, vedle Mikea Myerse v dětské komedii Kocour. Dále hrála v komedii Holka na roztrhání. Nejvíce si však oblíbila herce Denzela Washingtona, s kterým hrála ve filmu Muž v ohni. Její herectví pak okouzlilo v hororu Hra na schovávanou, kde dokonce překonala Roberta De Nira. Režisér Steven Spielberg se Dakotu také rozhodl obsadit do svého sci-fi hororu Válka světů, kde hraje dceru Toma Cruise. v roce 2006 byla zfilmovaná její oblíbená knížka Šarlotina pavučinka kde si zahrála hlavní roli. za film Tajný život včel dostala ocenění Young Artist' Award. Také hrála třeba v Push a Novém měsíci. Animovaný film Koralína a svět za tajnými dveřmi kde nadabovala hlavní roli byl nominován na Oskara. Její nejnovější film je The Runaways kde hraje s Kristen Stewart.
Dakota je nejmladší herečka nominovaná na SAG awards.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.